Vypestujte si šalviu. Uľaví od mnohých zdravotných problémov
Bylinková záhradka by mala byť súčasťou nejedného príbytku. Dôvodom toho je to, že v prípade zdravotných problémov alebo komplikácií je práve bylinková záhradka to, čo nám uľaví a pomôže. V bylinkovej záhradke by okrem krásnej levandule mala mať miesto aj šalvia, ktorá je svojim sfarbením a tvarom podobná spomínanej levandule. Je to však bylinka pomáhajúca proti iným zdravotným neduhom, prezraďme si však viac.
V súčasnej dobe sa stretnete s množstvom druhov šalvie. U nás je najrozšírenejším druhom klasická šalvia lekárska, ktorú by mal mať vo svojej záhradke prakticky každý. Hodí sa totiž ako do kuchyne, tak vám uľaví od zdravotných problémov.
Šalvia a ako prospieva zdraviu
Keďže sme spomenuli to, že nám uľavuje od mnohých zdravotných problémov a neduhov, prezraďme si, od čoho konkrétneho nám uľavuje, s čím všetkým nám môže pomôcť. Šalvia uľavuje od bolestí brucha, tiež od bolestí žalúdka a od nepríjemnej plynatosti. Dokonca zbavuje zápachu z úst a hojí rany na koži, predchádza krvácanie ďasien. Má ako antioxidačné, tak aj protimikrobiálne účinky. Pomôže vám v prípade nadmerného potenia, tiež uvoľňuje od nervových depresií.
Ako pestovať šalvia
Prejdime však k tomu hlavnému, a síce na pestovanie šalvie. Ponúkajú sa rovno dve možnosti, ako môžete šalviu pestovať, buď môžete staviť na sadeničku, alebo je možné šalviu vypestovať zo semienka. V prípade sadenia zo semienok by ste s výsadbou mali začať už vo februári, kedy semienka vložíte do substrátu pre výsev asi tri centimetre hlboko.
Šalvii sa darí predovšetkým v menej výživnej pôde, ktorý zároveň nie je kyslá. Umiestnite ju na slnečné stanovište, ktoré bude chránené pred slniečkom a ktoré bude zároveň suché. Nezabudnite však na zazimovanie, pokiaľ ju budete pestovať v kvetináči alebo v kvetináči. Šalvia sídliaca v záhone počas jesene zrežte asi na dvadsať centimetrov nad zem a prikryte ju.