Shiitake ako budúci liek na rakovinu?
Hubárska sezóna sa zase chýli k svojmu koncu, čo znamená, že sa ešte posledných pár nadšených hubárov vydáva do blízkeho lesa, aby ešte skontrolovali, či niekde nejaká huba nerastie. Len máloktorý z nich si uvedomuje, že jednu takú špongiu s blahodarnými účinkami na zdravie si môžu vypestovať aj doma. Hovoríme konkrétne o ázijskej hube menom shiitake, ktoré u nás hovoríme húževnatec jedlý. Ide o špongiu, ktorej sa v medicíne prikladajú naozaj veľké nádeje. Predsa len má tendenciu zabrániť rakovine.
Shiitake, húževnatec jedlý alebo tiež šiitake – nech už tejto hube hovoríte akokoľvek, hovoríme tu o niečom, čo je v ľudovom svetovom liečiteľstve používané už viac ako dvetisíc rokov. Ako už bolo spomenuté, táto huba patrí k tým najzdravším na svete. Jej hlavnou vlastnosťou je zaháňať rakovinotvorné bunky.
Shiitake ako liek na rakovinu?
Aj vďaka jej vlastnosti zaháňať rakovinotvorné bunky sa o nej vo vedeckom svete veľa hovorí. Niektorí vedci sú toho názoru, že sa jedná o budúci liek na rakovinu. Aktuálne túto domnienku však nemožno potvrdiť. Je však potrebné konštatovať, že sa usilovne pracuje na tom, aby sa zistilo, či skutočne ide o efektívny liek na rakovinu alebo nie. Vedú sa rôzne štúdie, kde sa skúma vplyv huby na rakovinu. Niet ani pochýb o tom, že huba obsahuje látky, ktoré majú pozitívny vplyv na ľudský organizmus počas choroby, ale predsa len sa vedci týmto zaoberajú ešte viac dopodrobna.
Aké zložky bojujúce proti rakovine huba obsahuje?
Napríklad sa preukázalo, že sa v hube shiitake nachádza alkaloid eritadenín. Jedná sa o látku znižujúcu cholesterol v krvi a tiež látku s protivírusovou aktivitou. Glukán lentinan zase obmedzuje vplyv radiácie na ľudský organizmus a zabraňuje rakovinovému bujneniu.
Ak bude shiitake budúcim liekom na rakovinu ešte povedať so stopercentnou pravdepodobnosťou nemožno, budeme tomu však veriť a dúfať v to.