Prehrešky pri plávaní sú postrachom chrbtice
Vodné radovánky nebavia len deti, ale aj dospelých. Pretiahnuť si telo na vodnej hladine, potopiť sa, splývať, skĺznuť sa na tobogáne a skočiť šípku. To všetko k letu patrí. Aj plávanie má ale svoje pravidlá, aby bolo zdraviu prospešné.
Ruky verzus nohy
Plávanie je koordinovaný proces, kedy sa plne zapája celé telo. Primárne sa všetci zameriavajú na paže a nohy hrajú väčšinou druhé husle. To je ale veľká chyba. Akonáhle dolné končatiny dostatočne nezaberajú, sú o poznaní nižšie ako horná polovica tela a dochádza k veľkému preťaženiu ramien. To časom vyvolá problémy s kĺbmi a bolesťou chrbtice od krku po bedrá. Nohy sa teda snažte držať čo najbližšie k hladine av jednej rovine so zvyškom tela. Pokiaľ vynechajú ruky, nohy by aj tak mali telo bez väčších problémov popohnať dopredu.
Na druhú stranu treba mať na pamäti, že tento nešvár pochádza z čias, kedy sa deti učia plávať. Špeciálne pásy, kde je možné jednotlivé časti odoberať a telo drží na hladine, sa stále hojne využívajú nafukovacie rukávy, ktoré potláčajú prirodzenú pozíciu vo vode a vedú malých plavcov k tomu, aby všetku silu vkladali predovšetkým do rúk.
Hlava na vzduchu
Bežne sa pri vode stretávame s veľkým prehreškom, keď človek pláva štýl „prsia“ a hlavu má nad hladinou. Je to taký častý jav, že už málokoho napadne, že by mal tvár skryť pod vodu. Bohužiaľ ale dochádza k neprirodzenému záklonu, bolestiam krčnej chrbtice, obmedzeniu pohyblivosti ramien a celých paží, utláčaniu hrudníka, nedostatku vzduchu v pľúcach, pnutiu v tele a zlej koordinácii rúk a nôh. Áno, to všetko spôsobuje chybná poloha hlavy.
Nulový odpočinok
Pobyt pri vode je väčšinou spojený s relaxom. Samo plávanie je ale fyzicky veľmi náročné. Paradoxne o to viac, ak nie je technika správna. Pred odchodom z pláže alebo bazéna je vhodné natiahnuť sa na chrbát na hladinu a nechať sa unášať vlnami alebo si na brehu naordinujte ľahký strečing.