Pozor na dlhodobý stres! Urýchľuje starnutie

Stresové situácie občas prežíva každý z nás. Stres môže byť spôsobený celým radom faktorov. Napríklad blížiacimi sa termínmi v práci, nefungujúcimi medziľudskými vzťahmi, veľkým množstvom úloh alebo napríklad zdravotnými problémami. Pokiaľ stres pociťujeme len z času na čas, nie je to nič závažné. Avšak dlhodobé pôsobenie stresu môže v našom tele narobiť množstvo škôd. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je jedným z negatívnych účinkov stresu práve rýchlejšie starnutie.

Zbavte sa stresu

Pokiaľ teda chceme zostať čo najdlhšie mladí, mali by sme sa zamerať na odstránenie stresu. Akokoľvek sa táto rada môže zdať primitívne, nenapovedá, ako na to. Aj fajčenie urýchľuje starnutie – a toho sa zbavíme pokojne zo dňa na deň tak, že už si jednoducho nezapálime. So stresom to ale také jednoduché bohužiaľ nie je. Na to, aby ste sa zbavili dlhodobého stresu, bude potrebné, aby ste na svojich emóciách a myšlienkach pracovali dlhodobo. Niekedy je na to potrebné prijať aj pomoc odborníka.

Psychika hrá tiež rolu

Štúdiu, ktorá potvrdzuje tvrdenie, že dlhodobý stres skutočne urýchľuje starnutie, uskutočnili vedci na univerzite Yale. V tejto štúdii boli zohľadnené rôzne faktory spôsobujúce starnutie, rovnako ako hmotnosť a vek účastníkov štúdie. Skutočne sa preukázalo, že tí účastníci, ktorí prežívali dlhodobý stres, mali vyššie hodnoty niektorých markerov ukazujúcich rýchlejšie starnutie. Miera starnutia sa ale líšila u jedincov podľa toho, nakoľko vedeli zvládať svoje emócie a negatívne myšlienky. Psychicky odolnejší jedinci mali tieto markery nižšie.

Psychická odolnosť

Ak teda chceme zapracovať na tom, aby sme rýchlosť starnutia čo najviac spomalili, je potrebné zamerať sa aj na stres. Vzhľadom na to, že výsledky štúdie poukazujú na to, že vyššia psychická odolnosť znižuje negatívne účinky stresu vzhľadom na starnutie, je riešenie jednoduché. Zamerať sa na techniky, ktoré nám pomôžu zvládať svoje emócie aj negatívne myšlienky.