Nebezpečný zápal pľúc. Aké sú príznaky choroby?

Ďaleko väčším strašiakom, než akým je obyčajná nádcha, je rozhodne zápal pľúc čiže pneumónia. Ide o veľmi závažné a nebezpečné ochorenie, ktoré je infekčné a ku ktorému dochádza po fyzickom či psychickom vyčerpaní. Často predchádza zápalu pľúc aj chrípka alebo napríklad stres. Ako sme spomínali, jedná sa o veľmi nebezpečnú chorobu, ktorá môže mať na človeka šialený dopad, môže mať hrozné následky. Aby ste ho začali s lekárom liečiť včas, je potrebné odhaliť príčiny choroby.

Pokiaľ hovoríme o zápale pľúc, hovoríme o chorobe, pri ktorej sa časť pľúc naplní hlienom alebo podobnou tekutinou, kvôli čomu dôjde k uzáveru pľúcnych mechúrikov a tiež k zablokovaniu voľného prístupu kyslíka do krvi. Choroba treba podchytiť a vyliečiť, ak je nedoliečená alebo prechodená, človek týmto hazarduje so svojím životom.

Existuje ťažšia a ľahšia forma zápalu pľúc. Ťažšou formou trpia obvykle seniori nad sedemdesiatpäť rokov a tiež deti mladšie ako dva roky. Obe vekové skupiny potrebujú pri zápale pľúc okamžitú hospitalizáciu.

Aké sú príznaky zápalu pľúc?

Symptómy čiže príznaky zápalu pľúc delíme na bežné a na občasné príznaky. K bežným príznakom patrí napríklad tras, zimnica, ďalej aj horúčka, ktorá môže dosahovať až štyridsaťjeden stupňov. Ďalším bežným príznakom je bolesť na prsiach, zelený hlien alebo dýchavičnosť.

Čo sa týka občasných príznakov, k nim patrí potenie, zrýchlený tep alebo zrýchlený dych, tiež blúznenie či hnačka. Dostaviť sa môžu aj bolesti hlavy, bolesti svalov, modrasté pery a modrasté nechty. K občasným symptómom patrí aj nechutenstvo alebo zvracanie, prípadne bolesť brucha.

Čo stojí za zápalom pľúc?

Ponúka sa otázka, čo je pôvodcom nebezpečného zápalu pľúc? Ako sme spomínali, jedná sa o infekčné ochorenie, za ktorým stoja baktérie, vírusy aj plesne. Spravidla sa lieči antibiotikami, neliečenie môže viesť aj k úmrtiu.