Návyky, ktoré ničia naše zuby

Krásny a žiarivý úsmev – to je pýcha nejedného človeka. Bohužiaľ nájdu sa niektorí, ktorí sa práve žiarivým úsmevom pýšiť nemôžu. Niektorí ľudia majú zubnú sklovinu tak poškodenú, že sa naozaj neradi smejú a neradi vystavujú zuby na obdiv. Na vine sú často zlé návyky, ktoré sme si za dobu žitia na svete vypestovali. Poďme si spomenúť niekoľko konkrétnych návykov, ktoré stoja za nie práve pôsobivým chrupom.

Škrípe zubami

Jedným z najväčších problémov, ktoré výrazne poškodzujú naše zuby, je škrípanie zubov. Pri škrípanie zubov dochádza (hoci k nechcenému) obrusovaniu zubnej skloviny. Väčšinou je tento problém spojený so stresom alebo sme si ho vypestovali ako svoj spací návyk. V takom prípade ho často nedokážeme ovládať a zbaviť sa ho sa javí ako nemožné. Ak viete, že škrípe zubami v spánku, mali by ste používať silikónovou ochranu zubov na noc, ktorá predídeme zničeniu zubnej skloviny.

Hrýzť ľad

Vyžívajú si v tom, že hryziete ľad? Či už vodovou zmrzlinu alebo klasický ľad vytiahnutý z mrazničky? Potom taktiež poškodzujete svoj chrup. Ľad je totiž veľmi tvrdou látkou, ktorá môže mať na svedomí rozštiepeniu zuba alebo prasknutie zuba. K prasknutiu navyše môže dôjsť až po nejakej dobe, nie ihneď.

Jeme želé cukríky

Hovorí sa, že želé cukríky prospievajú našim kĺbom. Možno to je – možno to nie je pravda, ostatne čo pravda je, tak že želé cukríky zrovna neprospievajú nášmu chrupu. Všetky sladkosti (čiže nielen želé cukríky) podporujú tvorbu zubného kazu. Nevýhodou želé cukríkov je to, že sa môžu na zuboch držať aj niekoľko dní, preto sú ďaleko väčšou hrozbou ako klasická čokoláda či podobné sladkosti a cukrovinky.

Pijeme sladené nápoje

Určite ste počuli o tom, že sa po sladkých šťavách a malinovkách priberá. Ovšem sladené nápoje nie sú len dôvodom vzniku obezity, ale tiež stojí za výrazným poškodením zubnej skloviny.