Nakupujte vo slow fashion. Čo to vlastne je?
Móda sa dnes veľmi rýchlo mení a pretvára. Väčšina vášho oblečenia nakoniec končí na skládke aj napriek tomu, že zvolíte napríklad jeho darovanie. A ako tomu teda zabrániť? Stačí nakupovať pomalou módu a zaberať sa viac udržateľnosťou. Nakupovať menej a kvalitné kúsky.
Čo to vlastne je?
Fast fashion a slow fashion. Dva pojmy, ktoré si začali v poslednom roku hojne diskutovať. Fast fashion, v preklade rýchla móda, je odvetvie s nákupnými reťazcami, v ktorých bežne nakupujete. Ide o tie najznámejšie obchody, ktoré sa vám vybaví ako prvé. Často je tovar z týchto produktov pomerne nekvalitné a z umelého materiálu, ktorý sa nakoniec rýchlo poškodí a vy ho musíte vyhodiť počas prvých mesiacov. Ale vám to nevadí, pretože v obchodoch už ponúka úplne novú ponuku.
Slow fashion, teda pomalá móda, je presný opak. Nemýľte si tento pojem s Greenwashing, čo je pojem zahŕňajúci propagáciu obchodných reťazcov, ktoré oficiálne podporujú boj za životné prostredie. Za oponou je to však úplne inak. Pomalá móda podporuje najčastejšie súkromné výrobcu a obchody vyrábajúca oblečenie z prírodných materiálov šetrnejšie cestou. Produkty síce bývajú drahšie, ale za to naozaj kvalitný. Mnoho tuzemských výrobcov sa v posledných rokoch dočkalo úspechov so svojím tovarom v rámci propagácie pomalej módy.
Lacno a šetrne
Nie každý má ale príjmy také, aby si mohol dovoliť takto drahé oblečenie. Napriek tomu existujú alternatívy, ktoré vám umožní nakupovať šetrne a lacno. Hoci si myslíte, že vo vašom meste žiadny nie je, často sú skryté alternatívy v rohu, kam ste sa nikdy poriadne nepozreli. Reč je o second handoch, ktoré vám ponúka oblečenie z druhej ruky. Môžete tak uloviť aj značkové oblečenie za mimoriadne ceny, aby tým trpelo životné prostredie. Stačí len hľadať a mať trpezlivosť. Vo veľkých mestách sú second handy veľmi obľúbené, pretože výber v nich je naozaj bohatý.
Internet pomôže
Ak aj vy by ste radi odovzdali ďalej oblečenie, zabudnite na zberný kontajner, kde väčšina oblečenia nakoniec rovnako končí na skládke. Radšej vyfoťte danej kusy a zverejnite ich na sociálnych sieťach či v portáloch určených na predaj a výmenu oblečenia. Môžete si tak pár korún zarobiť a urobiť druhému majiteľovi radosť zaujímavým kúskom. Hľadať sa dá aj na internetových second handoch. Koľkokrát sa vám tieto cesty nákupu oplatí oveľa viac.