Najväčší problém žien-celulitída
Celulitída trápi až 90% žien a nezáleží, či ste modelka, stojíte za pultom alebo sedíte pri počítači. Našťastie sú v dnešnej dobe k dispozícii metódy, ako sa s pomarančovou kožou vysporiadať.
O pomarančovej koži na stehnách, zadku a bruchu sa začína hovoriť až v poslednej dobe, kedy sa začína preberať v módnych časopisoch. Čím viac sa o nej hovorí, tým viac si ju všímate. Veľký vplyv na vznik celulitídy má pohlavné hormóny estrogény. Muži na ňu teda trpí málokedy.
Estrogény pôsobia na zvyšovanie priepustnosti stien krvných ciev a ovplyvňujú pružnosť podkožného väziva. Vďaka tomu sa celulitída začína objavovať už v období puberty, kedy sa začína zvyšovať ich hladina. Táto porucha štruktúry kože postihuje predovšetkým boky, stehná, zadok a horná časť paží.
Častou príčinou býva dedičnosť, ale záleží aj na postave ženy. Oveľa častejšie na celulitídu trpia ženy s hruškovitý alebo jabĺčkovitý postavou. Tiež rasa hrá v tejto problematike úlohe, napríklad Aziatky s celulitídou trpia omnoho menej.
Dôvodov, prečo sa objavujú jamky v koži, je niekoľko. Niekedy je príčinou genetika, ale aj nezdravý životný štýl, čo býva častejšie. V niektorých prípadoch sa môže jednať aj o chorobu.
Genetika a obezita?
Často si ľudia myslia, že celulitída sprevádza obezitu, ale nie je to pravidlom. Väčšinou sa jedná o usporiadanie tukových buniek, ktoré nám bolo dané genetikou. Nemusí to teda vždy znamenať nadbytok. Vznik celulitídy máva väčšinou viac faktorov, a teda nadváha nemusí vždy patriť medzi nich. Nezáleží tým pádom na konštrukciu tela, na veku alebo na tom, či ste štíhli alebo nie.
Čo robíme zle
Tento faktor môžeme ovplyvniť a zamerať sa na nesprávne správanie sama k sebe. Jednou z príčin môže byť strava, kolísanie váhy alebo kompenzácie pohybu, tiež sedavé zamestnanie, nízky príjem tekutín, fajčenie či nadmerné pitie kávy. Jednou z príčin môže byť hormonálna antikoncepcia alebo stres. Pri ňom nedochádza k dostatočnému prekrveniu a následnému okysličenie, čo spomaľuje lymfatický systém.