Na čo si dať pozor pri chove korytnačky
O korytnačky vzrástol v posledných mesiacoch záujem. Ľudia zatúžili po domácom miláčikovi, avšak s ktorým by nemuseli čo pár hodín chodiť von. Korytnačky sú naopak skôr samotárky, ktoré sem tam milujú trochu pomaznanie. A takto k nim môžete pristupovať. Aby však vo svojom teráriu žili bezproblémovým a spokojným životom, vyvarujte sa niekoľkých veciam.
Priestor je to, čo potrebuje
Pri stavbe terária by ste sa nemali byť priestoru. Nikomu sa nepáči, keď žije v stiesnenom zázemie, ani korytnačke nie je v takom príbytku práve najlepšie. Nezostavujte preto malú debničku, ale doprajte jej poriadnej terárium, skrze ktoré bude môcť pozorovať okolie.
Pri zostavovaní dbajte na to, aby sa do terária nedostával prievan. Korytnačky nemôžu prísť s prievanom do kontaktu. Rovnako ako ľudia totiž môžu prechladnúť. Lenže je tu ten rozdiel, že na základe prechladnutie môžu bohužiaľ aj uhynúť.
Do terária potom zabudujte dostatok svetla spoločne s UVB a UVA žiarením. Pokiaľ máte suchozemskou a vložíte ju do terária tiež piliny, raz za mesiac je vymieňajte.
Dbajte na vyváženú a pestrú stravu
Korytnačky sa v mnohých ohľadoch podobajú ľuďom. Napríklad je dôležité, aby jedli vyvážene a zdravo. Pestrá strava je kľúčom k jej dlhému životu. Preto ju ponúkajte skorocel, najrôznejšie ovocie, nebráňte sa ani pampeliškám. Rozhodne ju však nekŕmte iba hlávkovým šalátom, ktorý po stránke výživnosti nie je dostačujúce.
Kúpanie je tiež na zozname
Ste majiteľom suchozemské korytnačky? Aj keď ste majiteľom tej vodné, v oboch prípadoch sa raz za čas zaujmite ich kúpania. Aj korytnačka, respektíve jej pancier sa zanáša a musia byť od všetkých nečistôt poriadne očistený.
Vyberte ju preto z terária a okúpte ju v nádobe s primeraným množstvom vody, aby sa korytnačka neutopili. Opláchnite ju a po chvíľke relaxe ju opäť vložte do jej domova.