Mýty, ktoré sa spájajú s lyžovaním
Konečne môžeme znova odložiť kolieskové korčule a do rúk lapiť paličky. Lyžiarska sezóna je na spadnutie, čo nás privádza k jednej téme, síce k mýtom, ktoré sa s lyžovaním spájajú. Nielen začínajúci, ale aj pokročilí lyžiari majú v hlave niekoľko tvrdení, ktoré nie sú tak úplne pravdivé. Čo konkrétne si myslí a čo v žiadnom prípade nie je pravda?
Dieťa musí od začiatku lyžovať len s paličkami
Pri lyžovaní často prechádzame okolo lyžiarskeho výcviku, ktorý má pod taktovkou práve tie najmenšie. V posledných rokoch sa však stretávame s prístupom, že deti nemajú k dispozícii paličky, čo mnohých lyžiarov dosť nahnevá. Domnievajú sa totiž, že dieťa musí od začiatku lyžovať len a iba s paličkami. Lenže opak je v tomto prípade pravdou.
Najskôr sa totiž dieťa naučí lyžovať bez nich ako s nimi. Učenie im pôjde rýchlejšie a lepšie. Až keď si budú na lyžiach isté, prútika sa pridávajú. Ostatne aspoň budú vedieť, ako jazdiť aj bez paličiek, keď by sa im po ceste nejaký prútik stratil.
Lyže vždy čo najbližšie k sebe
Mnohí lyžiari majú v hlave zafixované, že musia mať lyže čo najbližšie pri sebe. Lenže to nie je tak úplne pravda. Lyže by správne mali byť od seba tak, ako je vaša šírka panvy. Len tak bude zaistená dobrá stabilita čiže len tak bude lyžovanie vykonávané správne a predíde sa úrazom.
Lyžovať sa musí zásadne v predklone
Opäť ďalší z mýtov, ktoré okolo nás kolujú. Nie, naozaj sa nekoluje správne v predklone. Trup by mal byť naopak v strede lyží, ruky pred sebou. Zakláňanie ani prílišné predkláňanie nie je potrebné. Ťažisko majte spravidla v strede lyží, aby ste svoje telo mohli bezproblémovo ovládať a aby ste tým pádom získali potrebnú stabilitu.
Ako teda poznáte správny postoj? Tým, že ucítite lyžiarky na holeniach. A k tomu naozaj poriadny predklon nepotrebujete.