Modré svetlo. Ako vám môže poškodiť zdravie?
Modré svetlo na nás žiari z rôznych obrazoviek. Prevažne sa jedná o notebooky, mobilné telefóny, počítače a tablety. Ako je to skutočne s jeho účinkom na zdravie? Môže dlhodobé sledovanie týchto zariadení spôsobiť zdravotné ťažkosti?
Čo je to modré svetlo?
Nejde o ľudský vynález, pretože modrému svetlu sme v prírode vystavení denne. Prirodzený proces ale funguje tak, že svetlo k večeru postupne ubúda a telo sa tak prirodzene pripraví na spánok. Ľudia sa ale naučili podobné svetlo využívať v žiarivkách a šikovných zariadeniach. Takáto skutočnosť preto môže u niektorých ľudí spôsobovať nespavosť.
Zatiaľ čo počas dňa vám môže modré svetlo naopak prospievať a zvyšovať vašu efektivitu, napríklad v práci, večer je to naopak.
Večer sa mu vyhýbajte
Pokiaľ sa mobilnému telefónu venujete cez deň alebo k svojmu zamestnaniu používate počítač, nemusíte mať strach, že by táto skutočnosť mala významný vplyv na vaše zdravie. Vo večerných hodinách, obzvlášť pár minút pred spánkom sa mu ale vyhýbajte. Večernú lampu radšej vybavte žiarovkou alebo žiarivkou so žltým či bielym svetlom.
Modré svetlo výrazne ovplyvňuje hladinu melatonínu v tele, čo môže spôsobovať nesprávnu funkciu procesov v tele. Niektoré elektronické zariadenia s obrazovkou majú aj funkciu večerného osvetlenia, ktoré tlmia modré svetlo na minimum a vám sa potom bude lepšie zaspávať.
Nespavosť so sebou nesie ďalšie problémy
Pokiaľ trpíte nespavosťou dlhodobo, môže to mať vplyv na vás mozog a pozornosť. Keď sa telo pravidelne nedostane do hlbokého spánku, ťažko spracováva vnemy, ktoré za celý deň prijalo a tiež sa nemôžu uvoľniť a regenerovať dôležité časti tela vrátane všetkých základných orgánov.
Nastavte si preto svoje elektronické zariadenie do večerného režimu a obmedzte jeho funkcie. Pred spánkom sa skôr snažte naladiť do pokojového režimu, ktorý vás postupne unaví a vy potom nebudete celú noc počítať ovečky.