Kleptománia môže ohroziť vás aj vašich blízkych. Udržte ju na uzde
Aj keď vám alebo niekomu z vašich blízkych lekár diagnostikoval kleptomániu, existuje spôsob, ako sa snažiť prejavy potláčať. Takí ľudia nekradnú pre potešenie a dopúšťajú sa trestného činu takmer nevedomky.
Nejde len o krádež v obchode
Pacient, ktorý trpí kleptomániou nemá nutkanie odcudzovať veci len v obchode. Môže sa to prejaviť aj na pracovisku, u niektorých dokonca aj doma, keď odcudzujú veci napríklad partnerovi alebo rodičom. Veľakrát ide len o drobnosti, ktoré si nikto nevšimne, o to nepríjemnejšia je ale pre pacienta situácia, pokiaľ sa vinník odhalí. Keďže kleptománia sťažuje život v mnohých ohľadoch, je dobré poznať tipy, ako si aspoň trochu pomôcť.
Nebojte sa zveriť odborníkovi
Pokiaľ u seba dlhodobo pozorujete nutkanie odcudziť niečie veci, ktoré si napríklad sami môžete dovoliť kúpiť, je vhodné sa zveriť odborníkovi a za svoj stav sa nehanbiť. Prvým krokom k vyriešeniu problému je totiž jeho prijatie a snaha niečo zlepšiť. Kleptomániu nemožno úplne potlačiť, ale môžete sa naučiť s takými myšlienkami pracovať.
Bez profesionála to nejde
Možno máte pocit, že si poradíte sami a kleptomániu jednoducho prekonáte. Bohužiaľ ide o problém, ktorý nemá dlhodobé riešenie a je potrebné sa mu stále venovať. Pokiaľ navštívite terapeuta, bude s vami aktívne precvičovať množstvo techník, ktoré vás povedú k tomu, aby ste v kritickej situácii dokázali svoje myšlienky udržať.
Terapeut zámerne vytvára príkladové situácie, ktoré majú v pacientovi vyvolať chuť odcudziť nejakú vec a pacient sa potom musí rozhodovať. Na začiatku terapie zasahuje odborník častejšie a odporúča rôzne postupy. Neskôr sa pacient dokáže medzi nimi rozhodnúť a svoje správanie ľahko ovláda. Ani takýto proces ale nie je zárukou toho, že kleptománia úplne odznie. V tomto prípade je nutné sebaprijatie, tolerancia ostatných a hlavne trpezlivosť.