Je športovanie pri chorobe dobrým nápadom?
Ochoreli ste, ale nechcete prestať so svojou obľúbenou športovou aktivitou, aby sa nezastavil progres vášho výkonu a nebol narušený váš tréningový plán? Nemusí to byť dobrý nápad, naše telo skrátka nie je v tej najlepšej kondícii. Ale viete čo? Pripravili sme pre vás krátky článok, ktorý rozoberá špecifikácie a možné riziká tohto prístupu.
Druh ochorenia
V prvom rade, je nutné konštatovať, že možnosť športovania pri chorobe sa samozrejme výrazne líši podľa miery a druhu ochorenia. Pokiaľ trpíte len ľahkou nádchou, môže byť návšteva športových zariadení za určitých okolností prijateľná. Pokiaľ sa ale stretávate s horúčkami, zvracaním, lokálnymi zápalmi alebo dokonca ešte vážnejšou chorobou, rozhodne by ste mali zostať niekoľko dní v domácom liečení.
Miera záťaže
Podobne dôležitý faktor ako druh ochorenia je aj miera tréningovej záťaže, ktorú váš obľúbený šport prináša. Pokiaľ napríklad hráte šípky alebo šach, môžete si dovoliť niektoré tréningy absolvovať aj v horšej fyzickej kondícii. Dobre preto zvážte, aké tréningové jednotky vás čakajú a prispôsobte ich svojmu stavu.
Prášky a cvičenia
Pamätajte na to, že pokiaľ je váš stav natoľko zlý, že musíte užívať prášky proti bolesti alebo napríklad dokonca antibiotiká, mali by ste rozhodne preferovať liečenie a rekonvalescenciu pred ďalšími tréningami. Prášky predstavujú pre telo záťaž, ktorá by nemala byť ďalej doplňovaná náročným športovým výkonom a nutnou regeneráciou.
Dajte na radu odborníka
Diagnostika podľa svojich vlastných skúseností a potrieb môže byť často veľmi zradná. Nech je váš stav akýkoľvek, zájdite v prípade choroby vždy za lekárom a poraďte sa ohľadom prípadných možností športovania. Jeho rady potom dodržujte a myslite na vašu výkonnosť s trvalou udržateľnosťou.