Japonská azalka a pestovanie. Rozžiarte svoju domácnosť farebnou krásavicou
Azalky sú krásne spoločníčky, ktoré zdobia okenné parapety. V súčasnej dobe je možné pestovať až sedemdesiatpäť druhov, z ktorých najrozšírenejšie sú neopadavé azalky japonské a jej kríženci. A práve na túto odrodu možno narazíte pri potulkách hobbymarketom. Chcete si jej spestriť svoju skalku alebo práve okenný parapet? Japonská azalka a pestovanie – to nie je žiadna veda!
O japonských azalkách
Najskôr stojí za zmienku vedieť, s čím vlastne máte tú česť. Japonské azalky sú neopadavé kríky, ktoré patria medzi takzvané hybridy. Listy sú veľmi malé, drobné, oválne, mierne lesklé, zeleného sfarbenia, avšak na jeseň sa menia do vínového odtieňa. Krásnych kvetov sa dočkáme v jarnom období, konkrétne medzi aprílom a májom.
Buď vás v spomínanom období môžu prekvapiť kvety bielej a ružovej alebo červenej či až oranžového sfarbenia. Azalky však môžu mať aj fialovú farbu.
Japonská azalka a pestovanie
Ako teda pestovať krásnu japonskú azalku, aby nám robila radosť a zberala jeden obdiv za druhým? Na pestovanie nie je nič ťažké a japonská azalka toho veľa nevyžaduje. Dôležité je nájsť vhodné stanovište, konkrétne ľahkú, živnú a vlhkú pôdu, ktorá bude kyslá na pH. Ideálne miesto je v polotieni, prípadne v tieni, kde takmer neopadávajú. Na slnku sa dočkáte presne opačného efektu.
Azalky je potrebné sadiť do rašeliny a aby sa predchádzalo úplnému vyschnutiu, pôdu mulčujeme. K tomu všetkému nezabúdame na hnojenie, používame špeciálne hnojivo na rododendrony a azalky.
Počas rastu nezabúdame na tvarovanie strihom. Nožnice do rúk chopíme v okamihu, keď je po odkvitnutí, aby rastlina stihla vytvoriť puky na ďalšiu sezónu. Odstránime potom odkvitnuté kvety, ktoré bohužiaľ rastlinu vysiľujú.
Ako na množenie?
Pokiaľ sa rozhodnete rastlinu množiť, odporúčame množiť hriežením. To síce trvá až dva roky, ale výhon zakorenia dostatočne, čo je skvelý základ pre úspešné pestovanie azalky.