Čo ste možno nevedeli o obľúbených a pohodlných teniskách
Kto by nemilovať pohodlnú obuv menom tenisky! Snáď len slávna Victoria Beckham má niečo proti teniskám, aj keď je pravda, že sa jej do botníka, v ktorom prevládali najmä topánky na podpätku, dostali aj pohodlné tenisky. Tenisky si zamiluje rozhodne každý človek, ktorý si ich obuje. Prejdete v nich niekoľko stoviek kilometrov, potom si kúpite kvalitnejšie tenisky známej značky, pretože v nich noha nebolí. Aj keď by ste teraz možná vymenovali desiatky rôznych značiek tenisiek, zoznámime vás s ďalšími zaujímavosťami, ktoré sa tenisiek týkajú.
Tenisky sú často prirovnávané k tomu, čo sú džínsy medzi nohavicami – skrátka sa jedná o nadmieru pohodlný kúsok, na ktorý sa nedá dopustiť. Lenže viete, ako tenisky vznikli?
Tenisky už od roku 1860
K výrobe vôbec prvých tenisiek došlo v roku 1860, a to konkrétne v Anglicku, hneď potom začala výroba aj v Spojených štátoch amerických. Nebyť priemyselného spracovania kaučuku a tiež vulkanizácie, pravdepodobne by sme na tenisky ešte pár rokov čakali. Spracovávanie kaučuku a metóda vulkanizácie síce bola využívaná primárne pre výrobu pneumatík, ukázalo sa, že môže byť metóda účinná aj v iných odvetviach, a tak sa vďaka pneumatikám začali vyrábať aj dnes veľmi obľúbené tenisky.
Ako vzniklo označenie „Keck“?
Keď sa povie slovo „Keck“, človek si vybaví plátené topánky s gumenou podrážkou a gumovou špičkou (Keck sú potrebné obľúbené topánky značky Converse). Ponúka sa otázka, kde sa označenie obuvi vlastne vzalo? Označenie „Keck“ vznikla vďaka značke Keds, ktorá je pôvodne vyrábala. Bolo to ďaleko jednoduchšie označenie než „topánky na gumové podrážke“, a tak sa označenie „kecky“ pomerne zaviedlo.
Keckám sa tiež často hovorí sneakers tenisky, čo znamená v preklade „plížiť sa“. Je to pomerne vystihujúci označenie, lebo v týchto teniskách sa človek pohybuje takmer nehlučne.