Ako si vytvoriť domáce rastlinné terárium?
Rastlinné terárium je veľmi atraktívnou záležitosťou. Napriek tomu, že môže vyzerať náročne, je veľmi jednoduché na údržbu. Zvoliť si môžete obvykle z dvoch druhov terárií: tie, ktoré sú úplne uzavreté, a tie otvorené. U otvorených bude potrebná častejšia zálievka, pretože tá vnútorná vie pracovať so svojim prostredím. Rozdiel však nie je taký markantný – obvykle zalievame v množstve len jedna polievková lyžica.
Čo budeme potrebovať?
Zvoliť môžete v podstate akúkoľvek dostatočne veľkú sklenenú nádobu – s uzáverom aj bez neho. Môže ísť napríklad aj o veľké zaváracie poháre. Pre otvorené terária sa hodia najmä kaktusy a sukulenty, tie uzavreté sú vhodné pre rastliny, ktoré milujú vlhkosť, čo sú napríklad machy. Pripravte si aj kamienky, pokojne zaujímavého sfarbenia a rôznych veľkostí. Pre rast rastlín je potrebná aj zemina, budete ju ale potrebovať len hŕstku. Pokiaľ použijete aj drevené uhlie, zaistíte si tak čisté prostredie bez baktérií.
Vhodné rastliny
Z rastlín môžete vyberať napríklad tieto, ale vedzte, že existuje oveľa viac druhov: Tillandsia stricta (pri správnej starostlivosti môže dokonca vykvitnúť), fitónia (ktorá vás očarí svojimi nádherne sfarbenými listami), Selaginella apoda (ktorá dodá vášmu teráriu štruktúru a sviežo zelenú farbu ), podrastovka listoklasá (lat. Hypoestes phyllostachy zaujme svojimi rôzne vyfarbenými listami), lipkavec vonný (lat. Galium odoratum, ktorý považujeme za liečivú bylinku), kryptantus (ponúka pruhované listy), Tradescantia zebrina (zaujímavá svojimi Echeverias, zaujímavá sukulentná rastlina).
Výroba terária
Sklenená nádoba by mala byť čistá a suchá. Na dno umiestnite kamienky do výšky dvoch až troch centimetrov. Ďalšiu vrstvu tvorí drevené uhlie. Táto vrstva nemusí byť nijako vysoká. Teraz prichádza čas na rozptýlenie zeminy. Jej vrstva by mala byť taká vysoká, ako to vyžaduje koreňový systém vašich rastlín. Teraz už môžete začať s výsadbou rastlín. Platí pravidlo, ktoré tvrdí, že je potrebné vysadiť najväčšiu rastlinu ako prvú.
Výsadba rastlín a dekorácie
Pre jednotlivé rastliny robte diery s pomocou dlhej lyžice. Do diery vložte všetky korene rastliny a pôdu mierne utlačte – lyžicou, alebo ak je nádoba dostatočne veľká, aj prsty. Nevysadzujte rastliny blízko ku sklu. Počítajte s tým, že rastliny sa časom zväčšia. Rovnakým spôsobom pridajte aj zvyšok rastlín. Teraz prichádza čas na dekoráciu. Použiť môžete rôzne druhy machov, ozdobných kamienkov a pieskov. Teraz už môžete zavrieť veko.