Ako depresia ovplyvňuje mozog a jeho činnosť?

Depresia sa podľa výskumov v modernej spoločnosti objavuje čoraz častejšie. Okrem psychického zdravia, ale ovplyvňuje aj fyzické. Prevažne má vplyv na mozog, ktorý pri jej pôsobení preukazuje skutočne viditeľné zmeny. Ak budete s depresiou bojovať dlhodobo a nezačnete sa liečiť, môžu sa podobné fyzické zmeny prejaviť aj u vás.

Depresia a zápal

Odborníci bojujú s jednou z najzložitejších otázok. U mnohých pacientov, ktorí bojujú s prebiehajúcou depresiou, sa totiž ukázalo, že sa v ich mozgu nachádza zápal v rôzne závažných štádiách. Zatiaľ ale nie je jasné, či depresia spôsobuje zápal alebo naopak. Čo je však isté je skutočnosť, že oba problémy môžu pôsobiť v tele naraz.

V tele klesne obsah kyslíka

Keď sme v strese alebo prežívame depresiu, nemusíme si to ani všimnúť, ale dych a tlkot srdca sa výrazne zmení. To môže byť v krátkodobom úseku v poriadku, ale akonáhle sa tieto funkcie zmenia dlhodobo, nastáva v tele problém nedostatku kyslíka. Kvôli tomu sú potom nedostatočne okysličené orgány vrátane mozgu a dochádza k mnohým zdravotným problémom. Vplyvom nedostatku kyslíka v mozgu dochádza k úbytku mozgových buniek, čo sa prejavuje zhoršeným sústredením alebo neschopnosťou sa učiť.

Zmenšenie mozgu

Aj keď sa to zdá neuveriteľné, depresia skutočne pôsobí aj na veľkosť mozgu. Percento, o ktoré sa mozog smrskne, je veľmi individuálne a záleží na celkovom stave pacienta. Len čo k tomu dôjde, môže sa znížiť účinnosť niektorých veľmi dôležitých funkcií mozgu. Prevažne ide o ľudskú pamäť, náladu, motoriku, schopnosť sa učiť novým veciam av mnohých prípadoch sa aj mozog prestane adekvátne vyvíjať.

ideálnym spôsobom, ako týmto nechceným zmenám predchádzať, je okamžité kontaktovanie odborníka. Ten posúdi zdravotný stav a určí, či vám pomôže terapia alebo predpíše vhodné lieky. Pokiaľ obmedzíte všetko, čo vám spôsobuje stres, môžete svojmu telu tiež výrazne uľaviť.