Čo sú to second handy?
Chodíte radi nakupovať oblečenie? Ak áno, potom ste sa iste stretli s pojmom „second hand“ alebo tiež „sekáč“. Niektorí ľudia chodia do sekáčov nakupovať naozaj pravidelne, podľa nich je to spôsob, ako ušetriť životné prostredie. A majú napokon pravdu. Veľké módne značky a podniky zaťažujú životné prostredie tým, že vo veľkom vyrába oblečenie, ktoré nie je kvalitné a ktoré šijú malé deti. Tým, že sa chodí do sekáčov, sa výrazne obmedzuje predaj takéhoto oblečenia čiže sa výrazne obmedzuje aj masívne výroba oblečenia. Že vás to nadchlo? Potom by ste radi začali do sekáčov chodiť tiež. Len vám stále nebolo prezradené, čo to vlastne je.
Čo je to second hand
Nebudeme teda ďalej chodiť okolo horúcej kaše a hneď si prezraďme, čo to ten second hand vlastne je. Jedná sa o oblečenie z druhej ruky. Spomínaný termín „second hand“ je prevzatý z angličtiny a u nás sa celkovo ujal. Dalo by sa povedať, že termín u nás doslova udomácnil.
Sekáče sú obchody, ktoré ponúka oblečenie použité, ako už bolo spomenuté, z druhej ruky. Nie je to však oblečenie, ktoré by sa nedalo nosiť. Mnohé kúsky sú dokonca skoro nové, len nemajú pôvodné visačku (aj keď tu niekedy majú) a nekúpite je v luxusnom navoňané obchode, ale skôr v sympatickom obchodíku za pár eur.
Práve nízka cena je to, čo najviac láka nákupné maniakov do týchto obchodíkov. Niekedy aj oblečenie luxusných značiek je možné kúpiť za babku, a to vo skoro novom stave. Navyše v sekáčoch sa pretkávajú najrôznejšie štýly, človek si naozaj nájde presne to, čo mu sedí a v čom sa cíti dobre.
Sekáče už od roku 1947
Aj keď sa k nám second handy dostali pomerne nedávno, vo svete existujú sekáča už pekných pár rokov. Prvý second hand vznikol v decembri roku 1947, a to konkrétne v Oxforde. Práve tu začal trend menom sekáč, ktorý pôvodne slúžil na charitatívne účely.
Neskôr sa však second handy stali tak obľúbené, že sa z toho stal taký menší biznis, aj keď často zárobky putujú práve na charitu alebo potrebným ľuďom.